hd-4kwallpaper-nature-flower-forest-flowers-ocean-1500665-wallhere.com-1

מהי הכרת תודה?

מהי הכרת תודה לעומקה וקצת על התחום של מחקרי הכרת-תודה?

פוסט זה הינו הזדמנות של פעם אחת לתת במקום אחד, תמונה רחבה שלמה. מעין מבוא מקיף, אשר רוב הנושאים בו, זוכים להתייחסות עומק אישית, מקצועית ומחקרית לאורך השנים בקטגוריות השונות ב"מקום להכרת תודה". כדי לראות את בעדשה רחבה מהו תחום מדעי הכרת-התודה ולמה – מתחילים מההתחלה. לרובנו יש הבנה אינסטינקטיבית של מהי הכרת תודה, אבל באופן מפתיע זה יכול להיות קשה להפתיע להגדיר את הכרת התודה לעומקה. האם מדובר על רגש? סגולה? תכונה או  התנהגות? והאם זו לא פשוט עמדה מוסרית. ואכן, הכרת תודה יכולה להיות דברים שונים לאנשים שונים בהקשרים אחרים. עם זאת, בעשרים השנים האחרונות נעשתה עבודה מעמיקה. חוקרים פיתחו מספר מסגרות לאבחנה של הכרת תודה כך שניתן יהיה ללמוד אותה באופן מדעי.

ניגע בכמה היבטים מחקריים-מקצועיים ונשלב אותם עם הכרת תודה ביומיום, כדרך-חיים, כמקום לעמוד בו.

כמה מהחלוצים דוגמת, רוברט אמונס ומייקל מק'קולו מגדירים הכרת תודה כתהליך דו-שלבי: 1) הכרה בכך שהאדם השיג תוצאה חיובית ו-2) הכרה שיש מקור חיצוני לתוצאה חיובית זו. יחד עם זאת להכרת תודה יש ייחודיות. זה כמעט בלתי-מתקבל על הדעת להכיר תודה לעצמך. נוכל לומר כי בהכרת תודה אנו מוכנים לשקול כי רוב היתרונות החיוביים המגיעים לסביבתנו, מגיעים מאנשים אחרים, או מגורם מחוץ לנו כזה או אחר – ומכאן המוניטין של הכרת התודה כרגש "מכיוון אחר" – אנשים יכולים לחוות הכרת תודה כלפי האחר, היקום, אלוהים, הגורל, הטבע וכו' (אך לא לעצמם. כן זה מקומם חלק. אך זה ייראה מוזר לקום בבוקר ולומר אני אומר לי מכיר תודה שהכנתי לעצמי קפה…)

פסיכולוגים מסווגים עוד שלושה סוגים של הכרת תודה: הכרת תודה כ"תכונה משפיעה" (הנטייה הכוללת של האדם להיות בעל נטייה מכירת תודה), מצב רוח (תנודות יומיות בהכרת התודה הכוללת) ורגש ( הרגשה זמנית יותר של הכרת תודה . להרגיש לאחר קבלת מתנה או טובה ממישהו). רוב המחקרים במאמר זה מתמקדים בהיותה "תכונה" (או הכרת תודה "נטייתית") ו/או הכרת תודה כרגש.

מקורות הכרת תודה

מחקרים מראים שהכרת תודה היא לא רק מבנה תרבותי. יש לה שורשים עמוקים שטבועים אבולוציונית שלנו, במוח וב-DNA שלנו, בהיסטוריה האנושית, בדת ובפילוסופיה – ובהתפתחות בשלבי הילדות.

המושג "אלטרואיזם הדדי" הוא לא המצאה שלנו – בעלי חיים מגוונים כמו דגים, ציפורים ועטלפים ערפדים עוסקים בפעילות  של "אלטרואיזם הדדי" – התנהגויות שחיה אחת מבצעת כדי לעזור לבן זן אחר, אפילו במחיר לעצמם, כנראה בגלל שהם מזהים ברמה אינסטינקטיבית כלשהי שהאחר יכול להחזיר את הטבה במועד מאוחר יותר. מדענים רבים רואים ברצון הזה לגמול על נדיבות הבעת הכרת תודה. למעשה, מדענים טוענים שייתכן שהכרת התודה התפתחה כמנגנון להניע את האלטרואיזם ההדדי הזה, ובכך להפוך זרים לחברים, רחוקים לקרובים, אויבים לבני ברית שיש להם סיכוי גבוה יותר לעזור זה לזה.

תמיכה ברעיון שאולי הכרת תודה עלתה כהתאמה אבולוציונית מגיעה בין השאר ממחקרים על מקורות פרימטיבים. אלו מצאו ששימפנזים נוטים יותר לחלוק מזון עם שימפנזה שטיפחה אותם מוקדם יותר באותו היום, ויש סיכוי גבוה יותר לעזור לשימפנזה אחר במשימה אם אותו שימפנזה היה לעזר להם בעבר.

מחקרים ממדעי המוח זיהו אזורי מוח ייעודיים שמעורבים בחוויה הכרת-הטוב והבעת הכרת תודה. אלו מספקים ראיות נוספות לרעיון שהכרת תודה היא מרכיב מהותי בחוויה האנושית. בנוסף, כמה מחקרים זיהו גנים ספציפיים שעשויים לעמוד בבסיס היכולת שלנו לחוות הכרת תודה.

מחקרים אחרונים החלו גם לחקור את השורשים ההתפתחותיים של הכרת תודה. עבודה זו מציעה שאפילו לילדים צעירים למדי יש מושג כלשהו של הכרת תודה שמתפתח עם התבגרותם. אינטואטיבית זה אולי לא מפתיע אותנו. עינינית – שוב, זה מצביע על כך ששורשי הכרת התודה עמוקים.

על קצה המזלג – למי יש סיכוי להיות מכיר תודה (וחלילה לא ההפך.. ע"ע כפוי טובה)? גורמים אישיים הקשורים להכרת תודה מציגים כי למין יש "נטייה כללית" להכרת תודה, ועדיין – מה קובע אם אדם מרגיש מכיר תודה או לא? באיזו רמה ותדירות? מחקרים קישרו מגוון השפעות לרבות גורמי אישיות, גורמים קוגניטיביים, גיל ומגדר – וכן. גם כאן יש לגנטיקה מאבא ואמא סיכוי להשפיע עליי כאדם לחוות הכרת תודה או להיות בעל נטייה מכירת תודה גבוהה/נמוכה יותר.

"5 הגדולים" (ה Big Five) שימשו רקע במספר מחקרים להעמיק האם גורמי אישיות מסוימים – כגון מוחצנות, נעימות, מצפוניות, נוירוטיות או פתיחות (להלן חמשת הגדולים) לחוויה – ואיך הם קשורים להכרת תודה כנטיית חיים; התוצאות שלהם היו מגוונות. מחקרים אחדים מצאו ראיות המצביעות על כך שהכרת תודה עשויה להיות מושגת כגורם האישיותי שלה. אחרים לא מצאו עקביות.

ישנם מספר גורמים קוגניטיביים שיכולים להשפיע על עד כמה הכרת תודה אדם מרגיש במצב מסוים. אלה כוללים את הכוונות הנתפסות של המיטיב (כלומר, האם המוטיב נתפס כפועל מתוך אלטרואיזם טהור או בשל מניעים אנוכיים, כגון רצון לשפר את המוניטין שלו, או מה שאנחנו קוראים "להיראות טוב"), וכן  לחליפין או במשולב -המחיר לכאורה למוטב, הערך הנתפס של מתנה/טובה למקבל, האם המתנה/הטובה ניתנה מבחירה מול התחייבות, ועד כמה המקבל מאמין ברצון חופשי.

מגדרית, האם נצפה לרמות שונות או נטייה אחרת של הכרת תודה אצל נשים וגברים. מספר מחקרים מצאו שנערות ונשים מדווחות על תחושת תודה רבה יותר מבנים וגברים, אולי בגלל שבנים וגברים – לפחות בתרבויות מסויימות (חדוגמא במערב, בארצות הברית) – עשויים לקשר הכרת תודה לחולשה או לחובות (היותם בעלי חוב למישהו).

הכרת תודה מטבעה היא הואה בתלות. זה אולי קושר אותה לחוויה שלא תמיד משתרגת עם אגו, נהנתנות, תרבות צריכה ומטריאליזם. או סתם דורשת מאיתנו הסכמה שאנו תלויים באחר, ואיננו בני כל-יכול.

מחקרים אחרים זיהו תכונות מסוימות הפועלות כמחסומים בפני הכרת תודה. אלה כוללים קנאה, חומרנות, נרקיסיזם וציניות.

גורמים חברתיים ותרבותיים הקשורים להכרת תודה

מחקרים גם מצביעים על כך שגורמים חברתיים – כולל דת, השפעות תרבותיות וסגנונות הורות – עשויים להשפיע על נטייתו של אדם לחוות הכרת תודה.

באופן בהיר לנו הכרת תודה, דת ואמונה שלובות זו בזו מבלי שנצטרך לחקור זאת – עבודות מקצועיות רבות מציגות קשרים מש"ל בין אלמנטים של דתיות/רוחניות והכרת תודה נטייה.  בתמצית, מחקר אחד מצא שהתערבות אצל אנשים שהוטל עליהם להתפלל עבור בן זוגם, או להתפלל באופן כללי, במשך ארבעה שבועות דיווחו על רמת הכרת תודה גבוהה יותר בסוף המחקר מאשר אנשים שהוקצו לחשוב על הפעילויות היומיומיות שלהם או לחשוב מחשבות חיוביות על בן הזוג שלהם. עם זאת, מחקר אחר מצא שהסברה של אנשים לחשוב על מושגים דתיים לגופם (אלוהים לדוגמא) לא הגבירה את הכרת התודה או הנדיבות שלהם.

לתרבות, או ההיסטוריה יש השפעה על חוויות הכרת תודה של אנשים בחברות שונות. לדוגמה, מחקר בנצ'מרק אקדמי מצא שגברים בארצות הברית דיווחו שהם חווים הכרת תודה בתדירות נמוכה יותר מאלו בגרמניה, ומחקר אחר מצא שילדים אמריקאים, ברזילאים, סינים ורוסים שונים בגילאים ובמידה שבה הם הביעו צורות שונות של הכרת תודה. .

בתחום של הכרת תודה והורות או הכרת תודה ככלי חינוכי עשרות מחקרים בדקו כיצד הורים עשויים להשפיע על חוויות הכרת התודה של ילדיהם. לדוגמה, מחקר שנערך על תלמידי כיתות ד'-ה' והוריהם הביולוגיים מצא קשר קטן אך מובהק סטטיסטית בין הכרת התודה העצמית של הילדים ואימהותיהם, אך לא בין הילדים לאבותיהם. מחקר אחר דייק מדוע להורים יותר מכירי תודה עשויים להיות ילדים יותר מכירי תודה, ומצא שהורים מכירי תודה יותר נטו יותר להעמיד את ילדיהם במצבים שעלולים לעורר רגשות הכרת תודה, כמו התנדבות לאנשים במצוקה.

אישית, נגעו בי לראשונה לפני למעלה מעשור היתרונות האישיים של הכרת תודה – יתרונות וכלים שניתן לקחת ליומיום. כך עשיתי. מחקרים הראו כי הכרת תוד קשורה ליתרונות רבים עבור אנשים, כולל בריאות פיזית ופסיכולוגית טובה יותר, אושר מוגבר ושביעות רצון מהחיים, ירידה בחומרנות ועוד. חיי והאופן בו עיצבה עבודת הכרת התודה לעומקה את חיי, הן עדות עבורי. מחקרים נוספים מצביעים על כך שאנשים מכירי תודה יותר עשויים להיות בריאים יותר, ואחרים מציעים ששיטות מדעיות שתוכננו להגברת הכרת תודה יכולות גם לשפר את בריאותם של אנשים ולעודד אותם לאמץ הרגלים בריאים יותר.

התחום של רווחה אישית (well-being) והכרת תודה נחקר אולי יותר מכול – עבודות בחנו קשרים אפשריים בין הכרת תודה לבין מרכיבים שונים של רווחה פסיכולוגית. באופן כללי – אנשים מכירי תודה יותר מאושרים יותר, מרוצים יותר מחייהם, פחות חומריים, הם ייטו לחזור מהר יותר משבר או טראומה ופחות סביר שיסבלו משחיקה במגזרים שונים בחיים (עבודה, בית, החיים בכלל וכיוב'). לכך נוספה קבוצת מחקרים, שדייקו את הכלים להתערבויות, משמע לאימון –  מחקרים אלו מצאו ששיטות הכרת תודה, כמו ניהול "יומן תודה" או כתיבת מכתב הכרת תודה (ויש עוד מספר מובילות), יכולות ומגבירות את האושר של אנשים ואת מצב הרוח החיובי הכללי. אני בעיקר מניסיוני מסתכל על התועלות באיכות החיים הכללית, פיזית, אנרגטית, בריאותית.

עבודה מתמשכת על הכרת תודה (או/ו מתנת שמיים בצורת נטייה גבוהה להכרת הטוב) עשויה להועיל גם לאנשים עם אתגרים רפואיים ופסיכולוגיים שונים. מחקרים רבים ממשיכים ומחזקים כי ההטבות מגיעות בדמות ירידה במתח, שיפור תוצאות ברמת כולסטרול, שינה טובה יותר ועוד. מחקר מצא שחולי לב מכירי תודה יותר דיווחו על שינה טובה יותר, פחות עייפות ורמות נמוכות יותר של דלקת תאית, ומחקר אחר מצא שחולי אי ספיקת לב שקיימו יומן הכרת תודה במשך שמונה שבועות היו מכירי תודה יותר והפחיתו את סימני הדלקת לאחר מכן. מספר מחקרים מצאו שאנשים מכירי תודה יותר חווים פחות דיכאון ועמידים יותר בעקבות אירועים טראומטיים.

הכרת תודה משפחה וילדים

מחקרים אחרים מצביעים על כך שהכרת תודה עשויה לעמוד במוניטין שלה כ"אם כל המידות הטובות" על ידי עידוד פיתוחן של סגולות אחרות כגון סבלנות, ענווה וחוכמה. איך לא. הרי רובנו זכה להטפות עד בקשות מההורים להעריך ולהכיר במטיבים לנו – אנשים, סביבה ובכלל.

בשנים האחרונות, מחקרים בחנו את היתרונות הפוטנציאליים של הכרת תודה לילדים ובני נוער. לדוגמה, מחקרים מצאו שמתבגרים מכירי תודה יותר מתעניינים ומרוצים יותר מחיי בית הספר שלהם, חביבים ועוזרים יותר ומשולבים יותר חברתית. מחקרים אחדים מצאו כי רישום "הכרות תודה" בכיתה יכול לשפר את מצב הרוח של התלמידים וכי תוכנית לימודים שנועדה לעזור לתלמידים להעריך את היתרונות שהם הרוויחו מאחרים יכולה ללמד בהצלחה ילדים לחשוב יותר בהכרת תודה ולהפגין התנהגות מכירת תודה יותר (כגון כתיבה. לעצמם, אחד לשני ומכתבי תודה לבית הספר והמשפחה).

עוד יתרונות חברתיים של הכרת תודה

נגענו מוקדם יותר טיפה'ךה ב"אלטרואיזם הדדי" –  בהתחשב בתפקידו כ"דבק חברתי", זה לא מפתיע שראיות מצביעות גם על היתרונות החברתיים של הכרת תודה. הפלא וקסם: מחקרים מראים שהכרת תודה מעוררת השראה באנשים להיות נדיבים יותר, אדיבים ומועילים יותר (או "פרו-חברתיים"); מחזק מערכות יחסים, כולל מערכות יחסים רומנטיות; ועשוי לשפר את האקלים במקומות העבודה.

בכל הנאמר כאן אין אידיאולוגיה רק לספר על: בסוף הכרת תודה לרובנו, דורשת עבודה יומיומית של תרגולות ופרקטיקות. בחלקן אגע בהמשך (בפרק של "תרגולות הכרת תודה – טיפוח אורח חיים של אדם מכיר תודה".

מספר מחקרים תמכו בקשר בין הכרת תודה והתנהגות פרו-חברתית. מחקרים אלו מצאו שאנשים מכירי תודה יותר מועילים ונדיבים יותר וכי שימוש מעשי של רגשות הכרת הטוב של אנשים יכולים להוביל אותם להיות מועילים ונדיבים יותר – וכך גם פעילויות פרו-אקטיביות של תרגולות הכרת תודה.

זה די ברור שאנשים מכירי תודה, הם אנשים שארצה להיות בסביבתם (לעומת אנשי בכי-ונהי, המתלוננים על סביבתם, זולתם כדרך חיים וגו'). הכרת תודה חשובה ליצירת קשרים חברתיים ושימורם. מחקר תומך במה שכמה חוקרים מתייחסים אליו כפונקציית "מצא, הזכיר, קשור/ כרוך" (Find Remind Bind) של הכרת תודה של שרה אלגו: על ידי התאמת אנשים להתחשבות של אחרים, הכרת תודה עוזרת להם "למצוא" או לזהות אנשים שהם מועמדים טובים למערכות יחסים עתידיות איכותיות; זה גם עוזר "להזכיר" לאנשים את הטוב שבמערכות היחסים הקיימות שלהם; וזה "קושר" אותם לבני הזוג ולחבריהם בכך שהוא גורם להם להרגיש מוערכים ומעודד אותם לעסוק בהתנהגויות שיעזרו להאריך את מערכות היחסים שלהם. לדוגמה, מחקר אחד מצא שמשתתפים שקיבלו הערכה ותודה על שעזרו לתלמיד או אדם בעבודה במשימה היו מעוניינים יותר להשתייך לתלמיד (או העובד) זה בעתיד; מחקר אחר מצא שבני זוג שניהלו סדרה של שיחות שהביעו הכרת תודה לבן זוגם דיווחו על שיפורים רבים יותר ברווחתם האישית וברווחת מערכת היחסים שלהם מאשר בני זוג שניהלו שיחות שחשפו משהו אישי על עצמם.

בשנים האחרונות הלכה והתגבשה הבנת כוחה של תרבות ארגונית מכירת-תודה (לא..והכוונה היא לא למשחק הגמד והענק), הבחירה בהכרת תודה במקום העבודה, הפכה ל"חמה" וקומץ מחקרים מצביע בבירור על כך שהכרת תודה עשויה לעזור לעובדים לבצע את עבודתם בצורה יעילה יותר, להרגיש מרוצים יותר בעבודה ולפעול בצורה מועילה ומכבדת יותר כלפי עמיתיהם לעבודה. .

התערבויות הכרת תודה כפי שהוזכר קודם לכן, מספר הולך וגדל של מחקרים בדקו את היעילות של שיטות שונות ("התערבויות") שנועדו להגביר את הכרת התודה, כגון ספירת הברכות של האדם (יומן תודה) וכתיבת מכתבי תודה לאנשים שמעולם לא הודה להם כראוי. ("מכתבי תודה). מחקרים אלו עזרו לזהות רבים מהיתרונות של הכרת תודה שתוארו לעיל. אבל תוצאות ממחקרים אלה גם מצביעות על כך שאנשים מסוימים עשויים להיות בעלי סבירות גבוהה יותר לעסוק, ולהפיק תועלת מהתערבויות מסוימות של הכרת תודה.

בתור התחלה, כמה מחקרים זיהו גורמים המשפיעים על האם אנשים מוכנים לאמץ ו/או להשלים התערבויות אלו. לדוגמה, אנשים שבאופן טבעי סקרנים יותר נוטים יותר לנסות התערבויות הכרת תודה. מחקרים אחרים מצאו ראיות לכך שאנשים מסוימים עשויים להיות בעלי סיכוי גבוה יותר להפיק תועלת מהתערבויות הכרת תודה מאחרים. לדוגמה, מחקר אחד מצא שאנשים פחות נוירוטים דיווחו על אושר מוגבר שבוע לאחר השלמת התערבות הכרת תודה, אבל ובעוד שמשתתפים יותר נוירוטיים לא דיווחו או דיווחו פחות.

סדרה של מחקרי מטה-אנליזה ניסו לקבוע את היעילות של התערבויות הכרת תודה, ורובם הגיעו למסקנה כי נראה כי התערבויות הכרת תודה מגבירות באופן משמעותי את האושר, הרווחה ומצב הרוח החיובי. עם זאת, ההשפעה של התערבויות אלו על תוצאות רבות אחרות פחות ברורה.

כבר היום זוהו אזורים ספציפיים במוח שמנתרים את מועד הכרת התודה באמצעות מחקרי fMRi. כיוונים עתידיים יגדילו את התמחות תחום מחקרי מדע הכרת התודה שנחשב עדיין חדש יחסית, ולכן נותרו שאלות פתוחות רבות לחקור. אלה כוללים מחקרים הבוחנים את הצדדים האפלים הפוטנציאליים של הכרת תודה (למשל, ייצור הכרת תודה כדי לתמרן אנשים), הגדרה וסיווג נוסף של סוגים שונים של חוויות הכרת תודה, קביעה מדוע התערבויות מסוימות עובדות עבור אנשים מסוימים אך לא לאחרים, וזיהוי כיצד להשתמש בהכרת תודה, וכן התערבויות הכרת-תודה במשפחה, בכיתה ובמקום העבודה.

התחלתי בכך שציינתי כי זהו "מאמר-על", העוסק בתמונה הרחבה יותר של מהי הכרת תודה ועולם המחקר של מדעי הכרת-התודה. פירוט והעמקה כמובן בפוסטים האישיים, מקצועיים ואקדמיים בבלוג.

עוד בנושא...

מה ההבדל בין הכרת הטוב לאנשים להכרת תודה לאלוהים (ואיפה נכנסת הכרת תודה רוחנית)?
זה הולך להיות מעניין. אני עוסק הרבה בהכרת תודה אזרחית-חילונית ונשאלת השאלה איפה נכנסת הרוחניות, ומה ההבדל בין הכרת הטוב לאנשים להכרת תודה לאלוהים? שלושה...
מהי הכרת תודה? כפיות טובה מספקת את התשובה (חלק ראשון)
העיסוק של ימינו ב"הכרת תודה" מתעלם במידה רבה מההיפך שלה – להיות כפוי טובה. כתוצאה מכך, הכרת תודה כבר אינה ניתנת להפרדה ממבנים כגון הערכה...
המורשת המרגשת של תרגול התודה של דייוויד סטיינדל-ראסט
דייוויד שטיינדל-ראסט, דמות ידועה בתנועה העולמית לשיטות הכרת תודה, דגל זמן רב בכוח הטרנספורמטיבי של טיפוח הכרת תודה בחיי היומיום. מסעו, שחצה את תחומי המסורת...