לב ירוק לב בריא מכיר תודה

הכרת תודה, הלב, ובריאות הלב

ד"ר פול מיילס, קרדיולוג ורופא בתחום מחלות הלב, השקיע בשנים האחרונות בהובלת מכון המחקר שלו באוניברסיטת סן דיאגו בקליפורניה, למחקרי רפואה אינטגרטיבית והיבטי גוף-נפש-רוח הקשורים בתחום עיסוקו כרופא.

מאמר זה מציג נקודת מבט מרתקת על בריאות והכרת תודה, בעיקר בהקשר של מחלות לב, יתר לחץ דם ומחלות לב בכלל – לעיתים כאלו המסתיימות באי ספיקת לב.

הכרת תודה והלב

אי ספיקת לב היא במובנים רבים מחלת לב בשלב הסופי – והיא מוסברת כאשר הלב לא יכול להפיץ כמות מספקת של דם דרך הגוף. אי ספיקת לב מגיעה בשל התקף לב או שנים רבות של לחץ דם גבוה. במצב זה הלב מתחיל להסתגל לנסיבות אלה. קיימים 4 רמות של מחלת לב כאשר ברמה החמורה ביותר, שלב 4, תוחלת החיים הממוצעת היא חמש שנים. אולם גם ברמות נמוכות יותר ההשפעה על איכות החיים גבוהה מאוד.
מה לאי ספיקת לב והכרת תודה?
המעבדה של ד"ר מיילס, החלה למעשה לחקור את הנושא במקריות, אגב שיחה כללית של אחד הרופאים שתהה האם באמת יש קשר בין הכרת תודה לבריאות לב והאם יש קשר בין לב בריא להיות האדם מכיר תודה.
המחקר הראשון והשני
במחקר הראשון קיבלו כמה מאות מטופלים, המבקרים במרפאות בית החולים שבאוניברסיטה, שאלוני הערכה לרמת הכרת תודה (שאלוני הכרת תודה מתוקפים). השאלון מעריך את מצב הכרת התודה, על מה הם מכירים תודה ועד כמה תדיר כי הם אסירי תודה (לעתים קרובות יותר מאשר לא לעתים קרובות יותר) עתה או/ו במשך כל חייהם בסדר אז הראשון
הממצאים הראו שאלה שהיתה להם רמת הכרת תודה גבוהה יותר, ישנו טוב יותר, דיווחו על פחות עייפות, וכן כי היו פחות בדיכאון. תופעת דיכאון, מאוד משמעותית, בבעיות לב, ובעלת משקל גבוה בניבוי איכות החיים לאחר גילוי המחלה.
מה שעוד התגלה במפתיע במחקר השני הוא כי דרך נתונים ביולוגיים, הוא שכאשר לקחו דגימות דם לאורך תקופה מצאו כי אלה שיש להם יותר הכרת תודה ברמה גבוהה יותר היו במצב דלקתי נמוך יותר ברמה של 25% פחות זיהומים, מה שאומר כי הם היו עם  סיכוי נמוך להיכנע לבעיות המחלה.

השלב הבא – מה משפיע על מה?

יחד עם הצגת הנתונים החיוביים, הרי שלא ניתן היה לייצר קורלציה וליייחס סיבתיות מובהקת של מה משפיע על מה – שכן, אולי הכרת תודה גבוהה יותר מסייעת לרמות עייפות נמוכה יותר, פחות דיכאון דלקת נמוכה יותר או אולי זה פשוט כי אנשים יש פחות דלקת, וישנים טוב יותר ובמצב רוח שפחות נוטה לדיכאוניות, יש יותר הכרת תודה – שזה יכול להיות גם.
כאן נכנס שלב ג' במחקר, עם קבוצה חדשה לגמרי. בקרב מספר מאות מטופלים, קיבלו חברי אחת הקבוצות יומני הכרת תודה (מחברות למילוי הכרת תודה יומית המשמשות ככלי התערבות פופולרי). הבקשה שניתנה למשתתפים כהייתה י ימלאו יומן במשך חודשיים – ויירשמו כל יום או רוב ימי השבוע שניים או שלושה דברים שהם אסירי תודה עליהם באותו יום או באותם ימים אחדים או בכלל ביחס לחיים. מה שהם רוצים.

מה הממצאים?

מה שחיפשו החוקרים זה קורלציה והבנה מה משפיע על מה והאם התערבות של "פעולת רישום יומן הכרת תודה" היא זו שמגבירה את הכרת התודה מחקרית, ותוגדר כמשפיעה.
התוצאות היו כי בקרב חולים אשר חולקו באקראי היומן, לעומת הטיפול הרגיל של האחרים, הממצאים הורו כי  מצב הרוח שלהם השתפר, אמת הזיהומים ודלקות שלהם ירדו, והם דיווחו על רמת עייפות ודיכאון נמוכים יותר.
במילים אחרת יש קורלציה בין הכרת תודה גבוהה וגוברת לשיפור המצב הבריאותי וסימפטומים שונים המשפיעים על בריאות הלב וסכנות המחלה.
בשלב הבא טכנו את כל הדאטה בשילוב תוכנות "ביג-דאטא" לניתוח הנתונים איכותיים שבעצם מתקף את העובדה כי פחות חשוב בתוכן ותוכן הרשימה או תכני הכרת התודה (הסיבות) ויותר חשובה עצם הפעולה המתודית של חילול הכרת התודה.

אילו מערכות מפעילה הכרת תודה שזה עובד כך?

על השאלה למה זה שמרגיש לנו יותר שהכרת תודה היא "שיפור שלנו" ומדוע זה משפיע על הבריאות בדרך שזה קורה ישנן שתי תשובות: הסבר מסורתי והסבר שני איזוטרי יותר.
ההסבר המסורתי:
הכרת תודה שאנו כבני-אדם משחררים לתוך הסביבה שלנו אחד מופנית תמיד לאחרים, אנשים, טבע, יקום, חיות בחלל סביבנו. תחושה אישית זו "שאני לא רק עם עצמי" וכי יש אנשים או נסיבות סביבי גורמים ליחיד הרגיש חלק ממשהו.  ולכן למעשה הכרת תודה מספקת את ההפך של דיכאון!
דיכאון הוא במילים אחרות "בידוד". אנשים רבים מדוכאים כי חווית העולם שלהם היא נפרדות. תחושת "נפרד" יוצרת חרדה, המפעילה את מערכת העצבים שלנו. למול מצב של חרדה שדוחפת אותנו למצבי קיצון (Fight Or Flight), הכרת תודה בבסיסה מעניקה תמונת עולם של חיבור ואיזון עם הקיים. חיבור זה מסייע לפסיכו-ביולוגיה שלנו לנוע יותר לכיוון נפש מאוזנת – הגוף מגיב כך כראוי, מתוך תחושת ביטחון בירידה פוטנציאלית של הפעלת מערכת העצבים הסימפתטית (הקשורה לתחושת בטיחות וביטחון).
ברמה האיזוטרית יותר, קיימת ההשפעה הרוחנית:
אחד המרכיבים של מה שאנחנו מכנים "רוחניות" כוללת מרחב של תשוקה, חמלה, אמפתיה או הכרת תודה ועוד. יהיה זה מדוייק לומר כי  אם החמלה נועדה להביע את אהבתנו לאחר, הרי שהכרת תודה היא החוויה המבטאת אהבה עבור עצם הקיום שלנו. בהכרת תודה ברמות של אנרגיה אנו חוזרים ברמה גבוהה יותר לזהות שלנו, לרווחה הטבעית שלנו של שייכות והיותנו ממשהו גדול או רחב יותר.
אנשים "חיים" את חייהם שהם גוף ונפש כן והם חווים הכל שם בחוץ. ולא אני כאן, ושאר העולם שם. וחווית אחדות זו מוסיפה לסייע לחזור למצב הטבעי של היחיד.

מה להכרת תודה ול Well Being (שלומות) ורוחניות?

המחקר האחרון של ד"ר פול מיילס כבר עולה ברמה הבאה של בדיקת הקשר הפיזי-ביולוגי-רוחני שלגביו אנו יודעים די מעט.
כמעט 200 מטופלים קיבלו בנוסף לשאלון מד הכרת התודה, שאלון נוסף – שאלון רוחניות, גם הוא מתוקף. מסקנות המחקר מורות כי כאשר נכנס מרכיב הכרת תודה לתוך המשוואה, רוחנית עצמה נפלה במיתאם –  מה שאומר במילים אחרות כי לא רוחניות משפיעה על התוצאות (פחות עייפות, דיכאון ודלקתיות) ושמרכיב הכרת תודה בתוך הרוחניות הוא זה שנושא את המשקל העיקרי להשפעה החיובית.
למעשה אחת התוצאות המשמעותיות בראייה רחבה של כיצד היבטים רוחניים משפיעים למעשה על הבריאות, הרי שבאמצעות ניתוחי הגישור במחקרים אלו: ד"ר מיילס שם זרקור על הכרת תודה כמרכיב המשמעותי ביותר והחלק הרוחני המרכזי שמשפיע על בריאות המטופל – וידע זה הינו גורם מכונן שאותו ניתן לטפח ולפעול לקראתו.
והעיקר- הבריאות

עוד בנושא...

מה ההבדל בין הכרת הטוב לאנשים להכרת תודה לאלוהים (ואיפה נכנסת הכרת תודה רוחנית)?
זה הולך להיות מעניין. אני עוסק הרבה בהכרת תודה אזרחית-חילונית ונשאלת השאלה איפה נכנסת הרוחניות, ומה ההבדל בין הכרת הטוב לאנשים להכרת תודה לאלוהים? שלושה...
מהי הכרת תודה? כפיות טובה מספקת את התשובה (חלק ראשון)
העיסוק של ימינו ב"הכרת תודה" מתעלם במידה רבה מההיפך שלה – להיות כפוי טובה. כתוצאה מכך, הכרת תודה כבר אינה ניתנת להפרדה ממבנים כגון הערכה...
המורשת המרגשת של תרגול התודה של דייוויד סטיינדל-ראסט
דייוויד שטיינדל-ראסט, דמות ידועה בתנועה העולמית לשיטות הכרת תודה, דגל זמן רב בכוח הטרנספורמטיבי של טיפוח הכרת תודה בחיי היומיום. מסעו, שחצה את תחומי המסורת...