rodion-kutsaiev-0VGG7cqTwCo-unsplash

הכרת תודה במקום העבודה

הנושא של הכרת תודה במקום העבודה הוא חדש יחסית בהקשר הארגוני. זה עשוי להיות אפילו ניסיון דל, לשכנע, מנכ"לים, מנהיגים ומנהלים בארגונים בכלל שהכרת תודה היא "הדבר" שחסר או נדרש בארגון שלהם. הכרת תודה עשויה להיתפס כרכה משהו,מתוקה מידי, שייכת לחיים האזרחים, ואפילו לא רלבנטית לעולם העסקים.  האם כך? האם ניתן לעשות השפעה ארגונית באמצעות הכרת-תודה, או אימוץ תרבות של ארגון מכיר תודה, ואם כן האם זה מצדיק זאת ובאיזה אופן? 

הגדרה של הכרת תודה 

ישנם הגדרות שונות לאבחנה הכרת תודה ואפשר להיצמד כל פעם לאחת אחרת. יחד עם זאת כמעט בכל ההגדרות נראה כי להכרת תודה יש אבחנה המורכבת משני חלקים. במאמר זה אני בוחר לבחון את הכרת התודה דרך שני שלבים משלימים.
בשלב הראשון של הכרת תודה אנו מבחינים, שמים לב, בין אם באופן אקטיבי או בהקשר פאסיבי אנו נוכחים למשהו, בדרך כלל, זה יכול להיות משהו המוגדר על ידינו סוביקטיוית כ"טוב". החלק השני הוא שאנו מעריכים את אותו הדבר שאליו שמנו לב. אז זה הערכה שעוקבת אחר שימת הלב. צעד ועוד צעד.

אם כך מדוע איננו כה מכירי תודה, אם זה כה פשוט. בדרך כלל לא נכיר תודה כי אחד מהשלבים הללו, חורק או "שבור" אצלנו. אנו עשויים לא לשים לב, ללא מעט בחיינו, גם הדברים הלכאורה "טובים", בגלל אורח החיים שלנו, הלחץ היומיומי, הדאגה, הרצון להספיק, הרגלי הצריכה הרוחנית והכלכלית ועוד. אז אם החלק של "לראות" את הדברים נשבר, קשה להגיע לחלק של ההערכה. יש ביננו שבהחלט מודעים לטוב הזה, אז מסיבות של דאגה או אמונות טפלות או חשש ליתפס חייבים או חלשים, לא מכירים בטוב.

הגדרה שנייה נוספת להכרת תודה, שמשלימה את האבחנה על מנת שנוכל להתסכל לעומק לתוך חברות וארגונים עסקיים, זו ההכרה (acknoledgement) שאני מקבל משהו בעל ערך ממישהו או ממשהו. ככה שבעצם בהכרת תודה אחד הדברים הייחודים זה שאני יכול לחוש הכרת תודה בעצמך. הרכיב השני הזה של הכרת תודה חשוב לאור שהוא יחסי – ובמקומות עבודה בהרכב של מיגוון אנשים, שתורמים את חלקם לתוצר הסופי, בין אם מדובר על שירות, פתרון, מוצר, הקבוצה יוצרת את התוצרת, וההכרה של כל חלק לגבי משנהו היא אינבדואלית ויחסית: וכדי שיראו את הכרת התודה, נדרשת פעולה. אז "זה" (הכרת-תודה), היא לא רק רגש, או גישה, מצב רוח או מקום להיות בו. הכרת תודה היא גם פעולה.

מניסיוני, כדי להעמיק בשיחה על הכרת תודה בארגונים, ישנה חשיבות להתייחס לכמה מהמחקרים בעשור האחרון שמבחינים בהשפעת הכרת תודה ביומיום, בחייו של היחיד, מה שאני נוהג לכנות "טיפוח אורח חיים של הכרת תודה".

מנבאים של איכות חיים ושמחת חיים

פטרסון וזליגמן מאבות הפסיכולוגיה החיובית שאלו את עצמם מה הם המרכיבים המרכזיים ביותר, שיכולים לנבא את שביעות רצונו של אדם? הם תיקפו במחקריהם (2004) כי הצרכיב של הכרת תודה (Gratitude) יחד עם תקווה והתלהבות (אנרגיה חיובית-איכותית) הם 3 המנבאים המשמעותיים ביותר של שביעות רצון בחיים (Life Satisgaction). למעשה זה נשמע טבעי למדי, שהרי אם הכרת תודה מאפשרת ליחיד גם לראות, לחוש וגם לחוש שהוא מעריך את הדברים, הרי ששביעות הרצון שלו מחייו או סביבתו, סביר שתגדל.

מחקר שני מקיף מבריטניה  (2007), בודק את תרומת הכרת תודה לשמחת החיים (במינוח הפופולרי, לאושרו של האדם), ומגלה כי   19% מהשונות האישית באושרו של היחיד, מנובאת על-ידי הכרת תודה. זה מתורגם ישירות, מכך שאם אדם יודע להעריך את הדברים, כפי שהגדרנו, ויש לו יכולת להיות שמח בחלקו, אז זו יכולת להעלות את שמחת החיים. במילים אחרות, כמעט 20% ניבוי, על-ידי רגש אחד מרכזי, זו בהחלט חתיכת השפעה משמעותית על מעגל האושר שלנו.

בעבודה אחרת של פרופ' רוברט אמונס (2008), מוצא אמונס, אחד הפרופסורים  המרכזיים שעיצבו את מדע הכרת התודה העכשווי, כי תרגול של הכרת תודה, משמע תרגול אורח חיים של אדם מכיר תודה, יכול להעלות את רמת האושר של היחיד, ב 25%. המחקר מקיף כמה קבוצות ומה שהוא מוצא למול קבוצות נוספות לרבות קבוצת פלסבו, זה ש"הקבוצה המתאמנת", בין אם ברמה יומית או שבועית, מגדילה את רמת השמחה של היחיד  ברבע, נתח גידול משמעותי והשפעה עצומה על איכות החיים, על-ידי אימון תרגולת.

שלושת המחקרים הללו, ואחרים מרחיבים את מה שמשתקף כיום בתורת הפסיכולוגיה החיובית. הכרת תודה נחשבת כמרכיב בעל עוצמה השפעה ואפקטיביות בחיים, הכרת תודה מביאה "חיות" לסביבת המשפחה, היחיד והקבוצה.  ראוי אולי לצייר זאת הדומה חהכנת תבשיל. כאשר אנחנו מכינים תבשיל,  יש ומרכיב אחד שיחסר, ישנה את צורתו וטעמו גם יחד. ה אולי אותו מאכל, עם זאת הוא רדוד משהו, תפל יותר, עדיין אותו תבשיל, אך זה לא אותה חוויה של אכילה ושמחת האכילה.

ההשפעה של הכרת תודה

לפני שנקדם את ההקשר של מה הכרת תודה עושה במקום העבודה, נסתכל על כיצד משפיעה הכרת תודה על החיים של כל אחד ואחד מאיתנו. כיחידים. התגמולים מתרגול אורח חיים של הכרת תודה נבחנים בשלושה מעגלי תמורה. רוצה לומר הכרת תודה מתגמלת פסיכולוגית, פיזולוגית וחברתית.

הכרת תודה היא מרכיב מפתח ביכולתה לנבא ולשמר בריאות, מחקרים מורים כי הכרת תודה, מחזקת את החוסן הנפשי והיכולת לעמוד המשברים או טראומות, ולהתאושש מהם, הכרת תודה לא רק שמחזקת את מה שאנו מגדירים כאופטימיות, משמע היכולת לראות את המציאות באופן מעצים ומחזק אלא שהיא גם משמשת כמגן, כמחסום לרגשות שליליים, היא מפחיתה התנגדות מרירות ותרעומת, הכרת תודה כאקסיומה אינה דרה בכפיפה אחת עם כעס, תלונה ומרמור. והתגמולים ממנה הם לא רק אלו אלא גם, שאנשים מכירי תודה הם פחות דיכאוניים או בקרב אלו הנוטים גנטית לדיכאון, הוכח שרמת הדיכאון קטנה לאורך תרגולת הכרת התודה, ומתכונת זו משמשת צד בצד עם הפסיכולוגיה המסורתית וכדורים, ככלי תראפי.

במעגל התגמולים הפיזיולוגי של הכרת תודה, אנו נוכחים להשפעתה על הגוף והבריאות. המחקרים מורים על קורלציה חיובית מלאה ביחס למצבם הפיזי של אנשים בעלי נטייה להכרת תודה או אלו המתרגלים בהתמדה הכרת תודה. תרגולת והגדלת רמת הכרת התודה בהשוואה לקבוצות מחקר דומות, שאינן באותה רמה, או אינן מתרגלות, מפחיתה את רמת לחץ הדם, משפרת את כמות השינה ואיכות השינה, באפן מובהק, מערכת החיסון הטבעית של אנשים בעלי נטייה להכרת תודה חזקה יותר והם פחות נחשפים לתופעות ומחלות פסיכוסומטיות (המושפעות לרוב מחוויות רגשיות).

במחקר מרתק בתחום השינה, התמקדו המנחים במה שקרוי "מודעות טרום-שינה" (Pre-Sleep Cognition). הכוונה, במילים אחרות שהחוקרים שאלו אנשים על מה אתם חושבים לפני שאתם הולכים לישו:. במחקר זה רואיינו אלפי בוגרים שנשאלו מספר שאלות בסיסיות: "על מה אתם חשבתם, לפני שנרדמתם?"..וגם את השאלה כמה מהר נרדמת? כמה טוב ישנת? לכמה שעות? ושקמת בבוקר, כמה חשת רענן או רעננה? הממצאים העלו דפוס מאוד ברור. אנשים שהולכים לישון עם מחשבות מכירות תודה, אנשים בעלי מודעות משבחת, כזו של שביעות רצון והודיה, ישנו טוב יותר, ליותר שעות באופן רציף וקמו רעננים יותר. החלק הזה אינו מפתיע שמסתכלים בכתובים ומבינים שהאוצר הזה של שינה איכותית, ניתן לנו בצורת חובת ההודיה טרם שינה. היום הפכה גישה זו לתורה פופולרית, עממית המנחה, את היחיד הבוגר ואת ילדיו, לתרגל מחשובת טובות על אירועים חיוביים שקרו במהלך היום או הודיה למה שיש.

מה הם ארגונים טובים?

בהתייחס לארגונים תפסה אותי כתובת שאמרה בפשטות" על מנת שלאנשים יהיו חיים טובים, הם חייבים לעבוד בארגונים טובים" (גוין & מייסון 2004)

כפרטים, אנחנו משקיעים המון בעבודה, אנחנו מושקעים בעבודה במובן המלא, כמו שמשקיע בבורסה מושקע בסל ההשקעות. מדובר על  השקעה של 8-10 שעות ביממה, ואולי עוד שעה או שעתיים בדרכים. אנחנו משקיעים בין 5 ל 6 ימים בשבוע שעות אלו. אנחנו משקיעים אנרגיה פיסית. אנחנו משקיעים השקעה רגשית, נפשית, אנחנו משקיעים את הזהות שלנו, כחלק מהארגון ובתוך הארגון.

אז אם אנחנו רוצים חיים טובים, ואנחנו עובדים במקום עבודה גרוע או "לא טוב", זו השפעה מהותית על איכות חיינו. אז זו משוואה פשוטה.  אז הנושא של בניית "ארגונים טובים" הוא בעל משקל חשוב והכרת תודה בתוכו היא מהותית.

מה חשוב לך במקום העבודה?

בהיבט המעשי נערך מחקר ענק בתחום הזה ואלפי עובדים נשאלו מה באמת חשוב להם במקום העבודה.

*  המחקר כולל 35,000 עובדים ממאות ארגונים
*  המנהלים נשאלו מה לדעתם הדבר הכי חשוב לכפיפים שלהם?
*  העובדים נשאלו מה הדבר הכי חשוב להם במקום העבודה?

התשובות היו כדלהלן: המנהלים שנשאלו מה לשעתכם הדבר החשוב ביותר לעובדים תחתיכם, הביעו דעתם באופן מובהק כי משכורת גבוהה הוא הפרמטר המשמעותי ביותר לעובדים. ואילו העובדים ענו שהערכה  מלאה למה שהם עושים, הבנה של מה שקורה בחברה ולהיות בעיינינים והתחשבות די בצורך בבעיות פרטיות הם שלוש נסוגיות החשובות ביותר לעובדים בארגונים.

במחקר נוסף שנערך ע"י ארגון greater good בבית הספר של הרוורד, נשאלו העובדים והמנהלים כך:
* האם הכרת תודה חשובה במקום העבודה?
* באיזו תדירות אתם מביעים או משתמשים הכרת תודה במקום העבודה?

רוב מכריע של משיבים, דיבר על הכרת תודה כגורם חשוב עד חשוב מאוד בתרבות הארגונית, יחד עם זאת רק 10% דיווחו כי הם מכירים תודה באופן קבוע על בסיס ימי, שבועי או חודשי. לעומת זאת 60% מאלו שאמרו שהכרת תודה היא חשובה משמעותית, בשאלה הראשונה, דיווחו, כי הם כמעט לעולם לא נוקטים בגישה של הכרת תודה בעבודה או שהם נוהגים לעשות זאת עד אחת לשנה.

נשאלת השאלה כיצד זה בא לכדי הבנה שעובדים אומרים כי הכרת תודה והערכה היא מרכיב משמעותי ממה שהם מחפשים במקום העבודה, הם רואים את החשיבות של הכרת תודה כמשמעותית בארגון,  ויחד עם זאת הם עצמם לא מכירים תודה לעמיתים, מנהלים או כפיפים. מסתמן לפי מחקרים שנעשו כי להכרת תודה יש כמה מכשולים, שעומדים בדרך ל"להיות אדם מכיר תודה, בחיים ובמקום העבודה".

התשובה אולי נעוצה בכך ש 35% מהנשאלים השיבו, כי לדעתם הבעת הכרת תודה לקולגה בעבודה, עשויה ליצור מעמד עודף לעמית שלהם הוא ינצל את "זה" לטובתו, ואילו 18% מהנשאלים – עובדים ומנהלים – אמרו כי מנהל אשר מביע הכרת תודה, נתפס כחלש יותר.

המקור לכך טמון בראייה הפשטנית כי בהכרת תודה, ובהבעת הכרת תודה באופן אקטיבי, הרי שנוצרת סוג של תלות או חבות. אנשים תופסים את הכרת התודה, את ההערכה בגין מה שהם ראו כטוב, את הפעולה שנעשית כמה שקושר את מכיר הודה לאחר, יוצר תלות ואולי יתרון. אם אני רואה את זה ומכיר תודה אז אני צריך אותך, נוטים חלק מהאנשים לפרש. בצד האחר יש אנשים אשר רואים את עצמם מאוימים אם מישהו מכיר תהם תודה או רואים את האחר כחייב להם אם הכירו לו תודה. לדוגמא, האחד מכיר תודה לאחר, על שעזר לו, ירגיש שהשני חייב לו תודה בפעם הבאה שהוא יעזור לשני. ומאידך השני מרגיש מחוייב, שאם נאמרה לו תודה, הרי בפעם הבאה, השני "חייב, לעור לו כי הוא עזר לו הפעם ואף הכיר בכך.

בחלק השני של המאמר: מה ארגון מכיר תודה, ומהו ארגון בעל תסמונת העדר (חוסר) בהכרת תודה?

עוד בנושא...

מה ההבדל בין הכרת הטוב לאנשים להכרת תודה לאלוהים (ואיפה נכנסת הכרת תודה רוחנית)?
זה הולך להיות מעניין. אני עוסק הרבה בהכרת תודה אזרחית-חילונית ונשאלת השאלה איפה נכנסת הרוחניות, ומה ההבדל בין הכרת הטוב לאנשים להכרת תודה לאלוהים? שלושה...
מהי הכרת תודה? כפיות טובה מספקת את התשובה (חלק ראשון)
העיסוק של ימינו ב"הכרת תודה" מתעלם במידה רבה מההיפך שלה – להיות כפוי טובה. כתוצאה מכך, הכרת תודה כבר אינה ניתנת להפרדה ממבנים כגון הערכה...
ההשפעה העמוקה של הכרת תודה על המוח: עיבוד מעמיק והקשר ליומיום
הכרת תודה, המתוארת לעתים קרובות כהרגשה העמוקה והעקבית של הערכה או תודה, או תכונת אישיות הייתה נושא למחקרים מדעיים רבים המתמקדים בהשפעתה על רווחה. במקור...