ילדים בבית ספר - הכרת תודה

הכרת תודה בבית ספר יסודי (ילדים כסוכני שינוי של הכרת תודה)

האם ידעתם שמומחים הוכיחו כי תרגול הכרת תודה, מגביר את ההצלחה, התפקוד, הריכוז, מפחית רמות הדיכאון, רמת המתח ומשפר את איכות השינה שלנו?

מה כל זה אומר על ילדינו? ומה שנוכל להעניק להם? 

תוכניות הכרת תודה לילדים קיימות מזה שנים, וחלקן מוצג בהזדמנויות שונות בבלוג. יחד עם זאת הקו, שמביאה דבי ליין טומיי, בעלים ומייסדת של של "מסע הריפוי האולטימטיבי", שונה קמעא. תוכנית הכרת התודה לילדים, נולדה  כדי לאפשר לתלמידים, ללמוד את מדע הכרת התודה כבר מגיל צעיר. תורת הכרת התודה, הינה דיסיפלינה יחסית חדשה, יחד עם זאת נעשו למעלה מ 26 מחקרים בשנים האחרונות, על ההשפעה שלה, על אותם תחומים של הפרודוקטיביות של ילדים, הריכוז בכיתה, והתפקוד ביומיום, הורדת המתח ניהול תקשורת בינאישית ויחסים חברתיים בריאים.

התוכנית להכרת תודה של טומי, פותחה לבתי הספר יסודיים, ונעשית במשותף עם כלל צוותי ההוראה. היא  מעוררת ומנגישה את הצורך לעשות שימוש בטכניקות פשוטות אך רבות עוצמה של קבלה ומודעות. התוכנית נועדה לחנך להכרת תודה בגיל היסודי, כך שרגש חברתי חיובי זה, והגישה לחיים מתוך הכרת תודה, הופכת לדרך חיים עבור ילדים –  ומאפשרת להם להתייחס לסובבים אותם ולסביבה שלהם – באופן זה. התוכנית של טומיי, מאמנת את הילדים דרך עבודה משותפת בקהילות בית הספר, מתנס"ים ומוסדות חינוך אחרים, את טיפוח הכרת תודה לא רק בבית הספר, אלא בבית ובקהילה. התוצאה הרצויה שהילדים יהפכו למודל חיובי לשינוי בחברה.

מדובר על תוכנית בת חודש, לכלל בית הספר, בשיתוף כל המורים, על בסיס מודל מסביר ובאמצעות מתן טכניקות הכרת תודה לתרגום נושאים ספציפיים שלהם כדי לשפר את הלמידה לעומק ובעקביות  לדברי המייסדת, שלא כמו תוכנית אחרת, תוכנית זו כבר מותאמת לילדים בקבוצות תמיכה בסרטן, ותוכנית זו בעלת יכולת כאלו שמותאמות לתחומים רבים של חיינו כגון עבודה, חיים, בריאות, הזדקנות, הורות, וכו'.

בסיס הגישה עוסק בדימיון בצורך שיש לילדים  כמו למבוגרים, לנהל את רמות המתח שלהם. על-ידי שילוב טכניקות של מיינדפולנס לתוך תורת הכרת התודה, נוצר כלים ממשים שאפשר ניתן ומיושמים ביומיום.

קיימים תרגולים שונים לטיפוח הכרת תודה, הכוללים יישומים דוגמת: 

טכניקה א: עצירה – הצהרה – הרגעה – טכניקה זו (Stop. State. Sooth) לטיפול במתח, חרדה, ועצבנות נועד לאפשר לצעיר להתגבר על מצב זה בפחות מחמש דקות. ראשית התרגול היא להכיר במצב, שנית להכיר בהשפעה ולהצהיר אותה בקול או בלב, ואז לתקשר עם עצמך או עם הסביבה במילים מרגיעות.
טכניקה ב': סקוץ או טפלון (Velcro Or Teflon): האם אתה אחד שהכול נצמד אליו כמו בסקוץ' הידוע או שאתה טפלון, שהכול מחליק לידו? "סקוצ'ר" מאפשר לרגשות שליליים להישאר איתו זמן רב בעוד שטפלון, מכיר ברגשות שליליים, ונותן להם להחליק ממנו והלאה.
טכניקות נוספות דוגמת "מאיץ הביטחון העצמי" או "הרגש עכשיו עשיר" או "עצור והתנע מחדש".

הרוח הרעננה שמביאה טומיי, היא שילוב של טכניקות מיינדפולנס לתוך חשיבה של הכרת תודה, ולמעשה עליהם מבססת היא את המודל. בנוסף הבדל משמעותי מעבר ליישומיות, מבוסס על כך שבשונה מתוכניות ילדים ונוער בתחום הכרת התודה, תוכניתה מבוססת על כך, שהילדים יביאו את הטיפוח היומיומי לבית,למשפחה ויגבירו את המודעות בבית – בעוד גישות אחרות סוברות, שהכול מתחיל בבית, וכאן צריכה לבוא מעורבות ההורים, תחילה.

מדעי הכרת התודה Debbie Lyn Toomey: The Science of Gratitude

עוד בנושא...

היה טוב ולא ידענו כמה
המשפט שלך היכה בי. הולך איתי כל יום בימים באחרונים "היה טוב ולא ידענו כמה..". שלחתי לילדים, לליאת. ביקשתי שיעצרו דקה. 4 חודשים אחורה בזמן, שנסענו דרומה,...
מה ההבדל בין הכרת הטוב לאנשים להכרת תודה לאלוהים (ואיפה נכנסת הכרת תודה רוחנית)?
זה הולך להיות מעניין. אני עוסק הרבה בהכרת תודה אזרחית-חילונית ונשאלת השאלה איפה נכנסת הרוחניות, ומה ההבדל בין הכרת הטוב לאנשים להכרת תודה לאלוהים? שלושה...
מהי הכרת תודה? כפיות טובה מספקת את התשובה (חלק ראשון)
העיסוק של ימינו ב"הכרת תודה" מתעלם במידה רבה מההיפך שלה – להיות כפוי טובה. כתוצאה מכך, הכרת תודה כבר אינה ניתנת להפרדה ממבנים כגון הערכה...