שנה את המוח שלך – שנה את חייך

"כאשר המוח שלכם נראה טוב – אתם נראים טוב", אומר ד"ר דניאל אמן שחקר 63,000 תצלומי מוח בשנים האחרונות. "כאשר המוח נקי ובריא: אתם בריאים, אנרגטיים, חדשניים. אתם נראים טוב. כשמוח שלכם" ממשיך אמן לספר על תצלומי המוח שלנו "נראה רע..אז יש יש לכם הרבה יותר סיכוי שתהיה לכם בעיה".

אז המחקרים שעשינו הם מתוחכמים למדי ועוסקים בסריקה והדמיה של זרם הדם ופעילויות המוח, ובוחן את המוח שלכם, למעשה בשלוש רמות:
א. אזורים במוח שעובדים בסדר
ב. אזורים במוח בעלי פעילות נמוכה
ג. אזורים במוח בעלי פעילות גבוהה
והתפקיד שלנו זה לאזן את זה.
המוח השמאלי בתמונה למעלה, תקין באיזון מלא, בצורה אופטימלית, נמוח מימין מורעל באלכוהול. זה אולי טריוויאלי לומר אבל שהמוח שלכם נראה טוב אתם סביר להניח בריאים יותר, שמחים יותר, עשירים יותר חכמים יותר קריאטיבים יותר, חדשניים יותר, בדיוק הפוך מהמוח השמאלי.

עד כמה מורכב המוח שלנו?

יש לנו במוח 100 מיליארד תאי עצב, זהו החלק האורגני הכי מורכב שיש, כך שכל תא עצב מחובר לאחר, לא בחיבור של אחד על אחד, אלא עד למול עשרת אלפים תאים יחידניים אחרים, משמע כך אומר ד"ר אמן: בגולגולת שלנו יש יותר חיבורים מאשר כוכבים על פני היקום.
– המידע זז בקצב של 400 קילומטר לשנייה
– משקלו 2% מגופנו אך הוא צורך 20-30 מהאנרגיה של הגוף, של מה שאכלנו היום
– אנחנו מאבדים כ 85,000 תאים במוח מידי יום
– אנחנו יכולים בעזרת להאיץ את תהליך ההזדקנות של המוח או להאיט אותו. 

כל זה מושפע מבריאות המוח שלנו כאמור. אז מה משפיע לרעה על בריאות המוח?

– המוח שלנו ניזוק מהשמנה, ולא רק מסמים ואלכוהול ועישון סיגריות. 
– ככל שהמשקל הפיזי שלנו גדל (בגוף), הגודל המעשי ומשקל המוח קטן. 
– ככל שלחץ הדם שלך עולה, הוא מזין פחות את המוח.
– סוכרת
– חוסר פעילות ספורטיבית
– "משא" – מחשבות שליליות אוטומטיות. זהו משא כבד שפוגע מוח אלו שבאות והורסות לנו את היום. אלו הם נזרעים לחרדה ותפקוד חברתי לקוי.
אז מה הם הדברים שאנו יכולים לעשות למען המוח שלנו?
קשרים חברתיים איכותיים: אם אתם מבלים יותר זמן עם אנשים בעלי הרגלים חיוביים, הרגלי בריאות אתם נדבקים בהם, ואוספים הרגלים טובים לחייכם. המחקרים מוכיחים, שאם אתם מבלים עם אנשים שאין להם הרגלים בריאים, אתם מתים מוקדם יותר. 
לימודים חדשים: לימודים יוצרים הקשרי מוח. קשרי מוח אלו יוצרים פעילות מתגמלת למוח. 
תזונה נכונה, דיאטה מאוזנת: המוח צורך את החומרים הבריאים ואת החומרים הרעילים שאתם צורכים. אוכל הוא תרופה או רעל. ויש לכך השלכה מיידית למחלות דוגמת אלצהיימר ועוד.
שינה: לפני 100 שנה ישנו 11 שעות בממוצע. עכשיו רק 6-7. זה מומלץ לישון יותר ושינה איכותית.
– 
חרדה: מסתבר שחרדה חשובה לבריאות המוח. מחקרים מראים שילדים ובני נוער שחיו "שהכול טוב..אין מה לדאוג" לא לקחו מספיק ברצינות את הבריאות שלהם. אז חרדה בסיסית, היא מוטיבציה לא רעה לשימור בריאות המוח.
מדיטציה: הפתעה. מדיטציה לא עושה הבדל. כאשר אנשים עושים מדיטציה הם מפעילים את החלק הקדמי של המוח, שהוא החלק הכי מתחשב במוח שלהם. מדיטציה השלתה אותנו בעניין זה.
הכרת תודה: אתם רוצים את הנוגדן הטוב לדיכאון  שהוא לא פרוזק, זה..הכרת-תודה. תתרגלו כל בוקר או ערב 3-5 דברים שעליהם אתם מכירים תודה, תראה את ההשפעה כבר לאחר שבועיים עד שלושה.
מש"א – אל תאמינו לכל מחשבה טיפשית שיש לכם. זו המלצה של 40 שנות פסיכיאטריה. הדבר הכי אפקטיבי שאנשים יכולים לעשות זה לא להאמין לכל מחשבה שחולפת להם בראש. הפתרון מהו? תשאלו את עצככם את השאלה "האם זה באמת נכון?", העלו ספק. כי כשאתם מתחקרים את מחשבותיכם, אתם חיים בעולם רציונלי יותר.
ההבדלים בין מראה המוח לא באים לידי ביטוי רק בהשוואה בין מוח בריא לכזה עם עודף משקל ובעיות שינה או אלצהיימר. במבט על תצלומי סקירות המוח, ברור באיזה מוח נבחר, הלא כן?
ד"ר אמן משתף על התהליך שעבר מאז ראה את סקירות המוח שלו בגיל 37, מאז שינה לא מעט הרגלים של שינה, שנייה, מתח, ובגיל 52 יש לו את סימפטום "קנאת המוח". הוא קנאי למראה המוח שלו ומראה את תצלומיו איך שיפר את המראה של המוח במהלך 15 השנים האחרונות.
"זה הדבר המדליק בכל הסיפור הזה" משתף דניאל אמן, "אתם יכולים להתחיל לשפר את מראה המוח שלכם תוך חודשיים. ועם מוח בריא יותר חייכם טובים יותר, יחסיכם, הצלחתכם".

מתי המוח שלנו מפסיק להתפתח?

אל תתנו לילדים שלכם להסתכן לא רק עם מזון והרגלים אלא גם עם פגיעה בגולגולת. המוח שלנו מפיסק להתפתח בגיל 26 ולא 18 כמו שלפעמים הספרות יודעת לספר.
האתגרים שיש לנו הם עצומים. אלצהיימר בקרב אוכלוסיה בוגרת צפוי לשלש את עצמו. ואיך אתם יכולים להימנע מכך ולהאט את זה, על-ידי הימנעות מכול המחלות האחרות של הלב, סוכרת, סרטן, לחץ דם גבוה, ודיכאון.
בריאות המוח ויכולת להתחדש מחוברים באופן אינטימי.  בנו תוכנית למוח בריא יותר. זה עובר דרך תזונה נכונה ומשקל נכון. 

עוד בנושא...

מה ההבדל בין הכרת הטוב לאנשים להכרת תודה לאלוהים (ואיפה נכנסת הכרת תודה רוחנית)?
זה הולך להיות מעניין. אני עוסק הרבה בהכרת תודה אזרחית-חילונית ונשאלת השאלה איפה נכנסת הרוחניות, ומה ההבדל בין הכרת הטוב לאנשים להכרת תודה לאלוהים? שלושה...
מהי הכרת תודה? כפיות טובה מספקת את התשובה (חלק ראשון)
העיסוק של ימינו ב"הכרת תודה" מתעלם במידה רבה מההיפך שלה – להיות כפוי טובה. כתוצאה מכך, הכרת תודה כבר אינה ניתנת להפרדה ממבנים כגון הערכה...
המורשת המרגשת של תרגול התודה של דייוויד סטיינדל-ראסט
דייוויד שטיינדל-ראסט, דמות ידועה בתנועה העולמית לשיטות הכרת תודה, דגל זמן רב בכוח הטרנספורמטיבי של טיפוח הכרת תודה בחיי היומיום. מסעו, שחצה את תחומי המסורת...