דן גלברט עליון

מדע האושר על-פי פרופ' דן גילברט חלק 1 (ואף מילה על הכרת תודה)

זה יהיה מטעה לומר שאנו מחפשים תשובות אחר אחת השאלות העתיקות בעולם "מהו סוד האושר?". דן גילברט בדרכו הקולחת, מצייר לנו מפה להסתכל על האושר. "זוהי שאלה לגמרי חדשה". חלק ראשון

רוב ההיסטוריה האנושית אומר בהנאה פרופ' דן  גילברט (Prof. Dan Gilbert) להתבטא היו קצרים, אכזריים ואלימים "רשימת העשה אל תעשה שלך כללה איך לשרוד את היום, הבריאות לא היתה מי יודע מה, האוכל במשורה ואם חלק מילדיך שרדו את גיל הבגרות, היה זה נס. נדרשו 3 מהפכות החקלאית, התעשייתית וזו הטכנולוגית כדי שבפעם הראשונה בהיסטוריה לחלק לא מבוטל האוכלוסייה בעולם, יש את כל מה שהם רוצים ואם לא כל מה שהם רוצים אז בטח כל מה שהם צריכים".

"רובנו חושבים שאנחנו יודעים מה יגרום לנו אושר וכי הבעיה היחידה שלנו היא להשיג" אותה אומר פרופסור דן גילברט, מחבר רב-המכר  "Stumbling on Happiness" פרופסור מין המניין בהרווארד אבל מחקרים בפסיכולוגיה, כלכלה התנהגותית, ומדעי המוח הקוגניטיביים מראה כי אנשים אינם טובים מאוד בלנבא מה יעשה אותם מאושרים, כמה מאושרים זה יגרום להם, וכמה זמן שהאושר תימשך. אחת סיבות לכך הן כי התרבות שלנו דואגת לספק לנו את ערכות המיתוס כחכמה נדרשת לאושר. "האמהות שלנו צדקו לגבי כמה דברים וטעו לגבי אחרים, והמדע מתחיל לחשוף את המקורות האמיתיים של אושר אנושי.
אבותינו הקדמונים ידעו ידוע היטב מהו אושר? אושר על-פי תפיסתם הוא שאתה מקבל מה שאתה רוצה וזה אף פעם לא קורה בכדור הזה. ועכשיו יש לנו אוכלוסיה גדולה שיש לה כל מה שהיא רוצה, ועדיין רובם לא מאושרים. אז זה לא יכול להיות שאושר זה שרתה מקבל כל מה שאתה רוצה כי הנה אנו חיים במציאות שבה אנשים מקבלים כל מה שהם רוצים ועדיין אינם מאושרים.
איך זה יכול? איך זה יכול להיות שהאדם מכוון לדברים שהוא רוצה ולמרות שהוא מקבל את זה, אינו מאושר…?
יכול להיות שיכול להיות שהוא מכוון לדברים הלא נכונים..
ויש תשי סיבות מדוע אנחנו לא מעט מכוונים לדברים הלא נכונים שאנו רוצים:
1. הדימיון – הדימיון שלנו מכשיל אותנו
2. עצות – אנחנו מקבלים "עצות טובות" מכל מי שאפשר מהורינו, השכנה, המדריך בצופים, החבר, הקופאית בסופר, הקאוצ'ר, ומנחי תוכניות בטלוויזיה.
וזו עבודת המדע לברר מה מ"העייצס" שאנו מקבילים הן נכונות ואלו שגויות. למזלנו בעשרים השנה האחרונות החלו להתעניין והם משתמשים באותם כלים שבודקים כיצד מתרחשת ההתחממות הגלובלית, כיצד לרפא סרטן, ומה גורם לפרפרים להתרבות, להבחין בשאלה הזו.מה גורם לאושר.
גילברט אוהב לשתף על אימו היהודיה שנתנה לו בעיקר את שלוש העצות הללו
1. תמצא לך אישה טובה ותתיישב, עדיף שהיא תהיה יהודיה
2. מצא משרה נוחה, לא יזיק אם היא תהיה גם כלכלית
3. תעשה ילדים, אני רוצה נכדים וככל שיותר מוקדם טוב יותר
או במילים אחרות מה שישוב זה נישואים, כסף וילדים.
אז אולי הגיע הזמן ללמוד איפה העצות של אמא שלי צדקו ואיפה שגו ביחס לאושר שלי, ובטח כל אחד מאיתנו שמע פורמה כזו או אחרת מהוריו
נסה להשיב על השאלה, כמה מכם חושבים שנישואים גורמים אושר?
אז המיעוט בינכם, משמע נחקרים חושב שנישואים מביאים אושר, רוב האנשים חושבים שנישואים הם הסימן לאושר, משמע אם הנישואים שלי טובים, אני מאושר ואם הם לא, אז איני. אז הנה הם טועים. והנה העובדות שהתבררו.
המחקרים מראים שבאופן מובהק אנשים נשואים הם מאושרים יותר מאנשים שהם גרושים, אלמנים, אינם יחד יחד או רווקים אחרים. ואם נסתכל לעומק הפרטים נראה שורה של תוצאות שמציגות שאנשים נשואים חיים יותר, אנשים נשואים בריאים יותר, אנשים נושאים מרוויחים יותר לגולגולת, אנשים נשואים עושים יותר סקס, והם מדווחים שהם נהנים יותר, למעשה כל דבר שאפשר לדווח עליו באבחנה אושר נראה שאנשים נשואים מדווחים על תוצאות טובות יותר. 
יכול להיות מכאן שאו שנישואים הופכים אנשים מאושרים יותר או שאנשים מאושרים נוטים יותר להתחתן. טוב, אז מסתבר ששתי הטענות נכונות. הרי מי ירצה להתחתן עם פרצוף חמוץ, ולקום בבוקר עם בן זוג ממורמר ומלא טינה, זה ברור שהשוק יגיב טוב יותר למי שמחייך ושמח בחלקו. אבל באותו זמן זה גם נכון שנישואים מדבירים את האושר.
אם מסתכלים על נטיית האושר אצל גברים ונשים רואים מגמה מעניינת. אמת שביעות הרצון מהחיים גדלה טרם החתונה והיא מתעצמת בחודשים הראשונים במה שכולם מכירים כאפקט ירח הדבש עד השנה הראשונה. כשנה לערך לאחר הנישואים ישנה ירידה בשמחת החיים ולקראת השנה וכאן יש מחלוקת אולי הרביעית, השישית או העשירית רמת האושר מתייצבת. אז ללא ספק נישואים קונים הן לגברים ולנשים תקופת אושר לא מבוטלת.
תמונה מוטבעת 1
אגב גם גירושים מעלים את רמת האושר, ואיך שניים אלו חיים יחד. בקלות. אולי כדאי להתחתן ולהתגרש כל הזמן. לא ולא. זה מסמן כי נישואים עושים אנשים מאושרים. אך נישואים משביעי רצון עושים אנשים באמת מאושרים. אז כשנישואין לא עובדים יש לנו תגמול על סיום התקשרות אך שהם עובדים נראה שאנחנו מקבלים בונוס משמעותי על האושר שלנו.
כסף…על זה אין מה לשאול. "אחד הפרקים המעניינים שעשיתי בסדרת טלוויזיה" מספר גילברט, היה האם כסף יכול לקנות אושר? ואחד מכל שניים ענה לי או..לא כסף לא יכול לקנות אושר, אושר אמיתי מגיע מאלוהים..אהבה..ילדים…ובכן כולם טועים…כסף לחלוטין עושה אותך מאושר יותר".
אם מסתכלים על נתון מוכר שגילברט מביא אז ללא ספק כל דולר נוסף מוסיף לנו אושר בחיים, יחד עם זאת ישנה נקודה שבה ההשפעה מתמתנת עד נבלמת ונשארת בעלייה סטטית – אם כן תמיד זו המגמה – קשה לקפוץ ממנה במדרגות שמחה באופן דומה.
 תמונה מוטבעת 2
איפה הנקודה שבה אנו מתאזנים, האם זה 10 אלפים לחודש, 100,000 ש"ח או יותר. הדעות מתגוונות אך ללא ספק מחקרים במדינות מערביות מדברים על שכר חודשי ממוצע של 15 אלף ש"ח לחודש עד כ 30 אלף ש"ח לחודש, זה האזור שבו רוב האנשים יגיעו לאותה נקודת המתנות. זו לא משכורת רעה כלל וכלל אך בהחלט לא משכורת של טייקון. 
פרופסור גילברט שואל אם כסף זה משהו שאתה יכול לשבוע ממנו בנקודה מסויימת ומנסה להעריך שזה קצת כמו לאכול פנקייק, בראשון ובשני אתה מאושר, בשלישי, אתה נהנה ומתחיל לשבוע, ברביעי אתה כבר מלא ולא יכול להעמיס עוד. אז זו סיבה אחת, האופציה השנייה זה שאם כסף לא עושה אותך שמח יותר, אז ייתכן שאתה לא מוציא אותו "נכון".
במובן זה ודאי נכון, הרי כסף במובן מסויים יכול לאפשר לאדם לעשות כל מה שהוא רוצה אז למה זה לא ממשיך להעלות את שמחת החיים שלו. 
תשובה אחת היא שאנשים עושים הרבה דברים לא נכונים עם הכסף שלהם. שאלו בוגרים מה מידת האושר בכל אחת מהפעולות הללו, והתגלית היא שאנשים הצביעו על כך שבזמן מנוחה או הפסקה הם נמצאים במדד אושר נמוך. זה די טבעי הרי אנשים שנעצרים או נחים או מתבטלים נוטים לתהות וכשהמחשבות עולות באופן אוטומטי עולות דווקא המחשבות של דאגה, ומטלות. זו הנטייה האוטומטית שלנו כבני-אדם. אבל מה שמעניין עוד יותר זה ששאלו אנשים "מה תעשה אם תזכה בכמה מיליוני דולרים בלוטו". רובם עונים בפורמט כזה או אחר אסע להוואי ואסתלבט מול הים…"מנוחה"..אופס תשובה לא נכונה. 
תשובה אחרת עשויה להיות שאנשים נהנים הרבה יותר מרכישת חוויות (חופשה) מאשר מוצר חדש (מכונית) והאפקט של חוויה כזו נשארת לאורך זמן, או מלקנות משהו למישהו אחר ככה שזה אומר שלהוציא כסף על אחרים יכול להיות רעיון לא רע לפחות כמו להוציא על עצמך. ואחרון – מסתבר שאנשים יותר נהנים מגודל השמחה שמסבת להם פעולה מאשר כמות הפעולות..והקניות
תמונה מוטבעת 3
  ואחרון ילדים. פרופסור גלברט שואל מי יהיה חסר הלב שיעז לומר שילדים לא מסבים יותר אושר, וקופץ למים הקפואים. ומה שהוא אומר בחלק הזה יסב אושר או עצבות  לחלק מהאנשים
תמונה מוטבעת 4
המשך בחלק השני של מדע האושר על-פי פרופ' דן גילברט חלק 2 (ואף מילה על הכרת תודה) מתוך
 "Prof. Dan Gilbert The Science of Happiness: What Your Mother Didn't Tell You"

עוד בנושא...

מהי הכרת תודה? כפיות טובה מספקת את התשובה (חלק ראשון)
העיסוק של ימינו ב"הכרת תודה" מתעלם במידה רבה מההיפך שלה – להיות כפוי טובה. כתוצאה מכך, הכרת תודה כבר אינה ניתנת להפרדה ממבנים כגון הערכה...
המורשת המרגשת של תרגול התודה של דייוויד סטיינדל-ראסט
דייוויד שטיינדל-ראסט, דמות ידועה בתנועה העולמית לשיטות הכרת תודה, דגל זמן רב בכוח הטרנספורמטיבי של טיפוח הכרת תודה בחיי היומיום. מסעו, שחצה את תחומי המסורת...
ההשפעה העמוקה של הכרת תודה על המוח: עיבוד מעמיק והקשר ליומיום
הכרת תודה, המתוארת לעתים קרובות כהרגשה העמוקה והעקבית של הערכה או תודה, או תכונת אישיות הייתה נושא למחקרים מדעיים רבים המתמקדים בהשפעתה על רווחה. במקור...