12

הכרת תודה ומקום העבודה – סקירת מחקרים מובילים (חלק א')

להיות בחוויה של מישהו שמכירים לו תודה, זו חוויה נהדרת אפילו חוויה מרגשת. האם יש קשר בין תוצאות עסקיות, שביעות רצון עובדים והצלחת החברה במקום העבודה לנטייה של להיות מכיר תודה? (או רחמנא ליצלן כפוי טובה או לפחות ממורמר…)?

מסתבר שהכרת תודה נושאת עימה שורה של יתרונות בריאותיים, חברתיים ופסיכולוגיים לארגון ומנהליו. רצף של מחקרים בשנים האחרונות מגלה שוב ושוב שעובדים המפתחים את תפיסת הכרת התודה הארגונים התומכים במתודולוגיות אלו, עוזרים לנו להיות עובדים טובים יותר, והפעולה של להכיר תודה ולהודות הופכת אותנו… לאנשים טובים יותר. אב מה עם הארגון, מה הוא רואה מזה?

הנה פתח לכמה מהמחקרים הללו וההשפעה המפתיעה סביב טיפוח אורח חיים אישי וארגוני סביב תודה והשפעתה, והשפעה עלינו כפרטים ועל התוצאות העסקיות של הארגונים המושפעים מסביבה מכירת תודה.

אנשים מכירי תודה הם אנשים מאושרים יותר

הכרת תודה מגבירה רווחה רגשית – האח וההוגה דייוויד סטיינדל-רסט ׁDavid Steindl-Rast אומר בפתח אחת מהרצאותיו שאם אתה רוצה להיות שמח, תהיה מכיר תודה. סטינדל, שפיתח קהילה מכירת תודה, טוען כי זה לא אנשים מאושרים שהם מכירי תודה, אלא אנשים מכירי תודה שהם מאושרים.

הכרת מגביר רווחה רגשית

מחקר משנת 2007 מורה כי באופן ייחודי תודה חשובה "לרווחה האישית והרווחה החברתית (well-being). המחקר שפורסם בכתב העת המקצועי למחקר ואישיות מציג קשר עצמאי, בלתי-תלוי בין היות האחד מכיר תודה ואיכות הרווחה האישית שלו, ללא תלות בגורמי אישיות דוגמת פתיחות, בטחון עצמי, מצפוניות, מוחצנות, שתלטנות. טיפוח אורח חיים של אדם מכיר ודה לאורך זמן ובאופן מצטבר מוביל לירידה במתח ודיכאון, משמר אותם ומביא לתפוקות גבוהות של תמיכה חברתית. מי שמוביל מעל עשור את מחקרי הכרת התודה וזכה להכרה הוא פרופ' רוברט (בוב) אמונס. פרופ' אמונס  וצוות קולגות מאוניברסיטת קליפורניה, מראים בעבודתם כי "אנשים מודים ומדווחים על רמות גבוהות של רגשות חיוביים, שביעות רצון חיים, חיוניות, אופטימיות, ורמות נמוכות יותר של דיכאון ומתח"."
נשים כאלה, הם ללא ספק תורמים גדולים יותר במערכת הארגונית, המחוברות שלהם לארגון גדולה יותר והם נעדרים פחות ממקום העבודה או לפחות נוכחים באופן מעשי ופחות עסוקים בסוגיות אישיות.

אנשים מכירי תודה נוטים להסתדר טוב יותר עם אחרים

האינטואיציה שלנו ביומיום והמחקר הולכים ביחד. בואו נשאל את עצמנו לרגע: עם מי אני עדיף לשבת באותו חדר? או את מי אעדיף כעובד? את מי שמגיע בבוקר ממומרמר ומטרד שזה לא מגיע לו או שהאחר מקבל יותר או את זה שהוא באופן כללי שבע רצון יותר ויודע להעריך את המנהל או את התנאים או הלקוחות, רוב הזמן ובאופן מודע.
 בשנת 2009 פורסמה סקירה במגזין הפסיכולוגיה הקלינית של בריטניה. במאמר מעלים מספר חוקרים את הטענה כי אנשים הנוטים להביע את הכרת התודה באופן תדיר יותר הם יותר נעימים, יותר תקשורתיים, פתוחים ומוסריים ופחות נוטים למצבי רוח – כך לפחות הם מתוארים על ידי הקולגות שלהם. אנשים המפתחים את הכרת התודה או בעלי בסיס של הכרה בטוב, בקיים נוטים להיות פתוחים יותר לתחושות הסובבים אותם, לרעיונות ולערכי הקהילה סביבם וכך גם הסביבה נוהגת בהם. כל אלו מאפשרים להם תחושה גבוהה יותר של מסוגלות, חשיבה חיובית עסקית, ורמת הישגיות גבוהה יותר

עוד בנושא...

מה ההבדל בין הכרת הטוב לאנשים להכרת תודה לאלוהים (ואיפה נכנסת הכרת תודה רוחנית)?
זה הולך להיות מעניין. אני עוסק הרבה בהכרת תודה אזרחית-חילונית ונשאלת השאלה איפה נכנסת הרוחניות, ומה ההבדל בין הכרת הטוב לאנשים להכרת תודה לאלוהים? שלושה...
מהי הכרת תודה? כפיות טובה מספקת את התשובה (חלק ראשון)
העיסוק של ימינו ב"הכרת תודה" מתעלם במידה רבה מההיפך שלה – להיות כפוי טובה. כתוצאה מכך, הכרת תודה כבר אינה ניתנת להפרדה ממבנים כגון הערכה...
ההשפעה העמוקה של הכרת תודה על המוח: עיבוד מעמיק והקשר ליומיום
הכרת תודה, המתוארת לעתים קרובות כהרגשה העמוקה והעקבית של הערכה או תודה, או תכונת אישיות הייתה נושא למחקרים מדעיים רבים המתמקדים בהשפעתה על רווחה. במקור...