Greater Good Science Center מרכז חקר מדעי הכרת הטוב

נקודת מפנה במחקר "הרחבת המדע והפרקטיקה של הכרת תודה"

האם במשך זמן רב מדי, קיבלנו הכרת תודה כמובן מאליו?

אכן "תודה" היא חלק חיוני בחיינו, מידי יום בארוחות משפחתיות, ביקורים בחנות, עסקאות מסחריות,  ומשאים ומתנים פוליטיים. זו יכולה להיות הסיבה מדוע אנשים רבים כל כך נופלים שבי אחר הכרת תודה כדבר פשוט, ברור, ולא ראוי לתשומת לב רצינית.

אבל זה מתחיל להשתנות. בעשור האחרון החלו המדענים להציב מסלול של מחקר שמטרתו להבין את הכרת התודה ואת הנסיבות שבהן היא פורחת או דועכת. הם מוצאים כי אנשים אשר מתרגלים  הכרת תודה באופן עקבי זוכים לשורה של הטבות:
• מערכות חיסון חזקות יותר ולחץ דם נמוך יותר;
• רמות גבוהות יותר של רגשות חיוביים;
• יותר שמחה, אופטימיות ואושר בחיים;
• פעולות והרגלי חיים משולבי נדיבות וחמלה;
• הרגשה של פחות בדידות ויותר חברתיות.

מסיבה זו, "המרכז למדעי טובת הכלל" באוניברסיטת קליפורניה בברקלי ( Greater Good Science Center at the University of California, Berkeley), בשיתוף עם אוניברסיטת קליפורניה, דייוויס, השיק פרויקט בהיקף של 5.6 מיליון דולר, שלוש שנים, הקרוי "הרחבת המדע והפרקטיקה של הכרת תודה". הפרויקט נתמך במימון של קרן ג'ון טמפלטון, והמטרות הכלליות של יוזמה זו הן:

• להרחיב את מסד הנתונים המדעי של הכרת תודה, במיוחד בתחומי המפתח של בריאות האדם, רווחה אישית וייחוסית, ומדעי ההתפתחות;

• לקדם שיטות מבוססות על ראיות של הכרת תודה על הגדרות רפואיות, חינוכיות וארגוניות ובבתי ספר, מקומות עבודה, בתים וקהילות, (וכך …:)
• לערב את הציבור בשיחה תרבותית גדולה יותר על תפקיד הכרת תודה בחברה האזרחית.

כדי להשיג מטרות אלו, מפתחים היום במרכז מגוון של יוזמות מחקר וחינוך, תחרויות המטיבות במענקי מחקר, ועידוד סדרות מאמרים על הכרת תודה הפונים למכנה המשותף הציבורי הרחב.

פירות הפרויקט שעולים עד כה:

יוזמות מחקר "מדעי הכרת התודה"

1. תחרות מענקי מחקר –  בתחילת העשור משיק המרכז מענק מחקרי בהיקף של 3 מיליון דולר, במטרה להרחיב את ההבנה המדעית של הכרת תודה, במיוחד בתחומי המפתח המקשרים את הכרת התודה לבריאות, איכות-חיים ורווחה, מדע התפתחותי והקשרים חברתיים. מעל 300 בקשות ממוסדות נותחו לפי משמעותם המדעית, גישותיה ושיטותיה, יצירתיות, השפעה פוטנציאלית ויכולת להצלחה של ההצעה.

14 הפרויקטים הזוכים הוכרזו באוגוסט 2012 ונמצאים בתהליכי מחקר שונים; הם מכסים נושאים החל מהתרבות של הכרת תודה, ועד לתפקיד הכרת טובה ביחסים רומנטיים ועד כמה הכרת תודה עשויה להצמיח בריונות.

2. פרסי מחקר על מאמרים מדיים –  בינואר 2013, הוכרזו 15 מענקים לתמיכה בפרויקטי המחקר החדשניים ביותר על הכרת תודה, תוך שימת דגש על מחקר בשתי דיסציפלינות או יותר. מקבלי הפרס קיבלו 10,000 דולר לשנה אחת כדי לסייע בהתנהלות המחקר שלהם בנושאים הכוללים הכרת תודה במקום העבודה, התפקיד של הכרת תודה לזוגות המתמודדים עם סרטן השד, ואת הבסיס הנוירופרמקולוגי של הכרת תודה.

3. פרויקט חקר תודעת הכרת התודה בקרב הנוער –  בהתבסס על מחקר ופיתוח של הכרת תודה על ילדים ומתבגרים, חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה ומאוניברסיטת הופסטרה ינהלו מחקר רב שנתי שיעסוק בשאלות הבאות:
– מהו התפקיד של הכרת תודה בפיתוח נוער חיובי?
– מה יכולים האנשים בעלי ההשפעה הגדולה ביותר על ילדים – הורים, מורים, מאמנים ואחרים – לטפח הכרת תודה אצל
ילדים?
– מהו המסלול ההתפתחותי של הכרת תודה אצל ילדים?
– אילו התערבויות מבוססות בית-ספר יכולות לעודד גידול בר-קיימא בתכונות אופי אסירות תודה? האם יש תקופה קריטית
כאשר היכולת להוקיר הטובה ביותר מועברת מבוגר לדור הצעיר?
– עד כמה הכרת טובה מנבאת תוצאות חיוביות כגון הצלחה בית ספרית, רווחה כוללת, שירות קהילתי, גמישות, התנהגויות
בריאותיות ופחות נטילת סיכונים?
מידע נוסף בקישור הבא "פרוייקט נוער הכרת התודה" (The Youth Gratitude Project)

יוזמות ציבוריות

1. הרחבת הכיסוי של המדע של הכרת תודה –  מחקר חדש על הכרת תודה מכיר בפוטנציאל של תרגולת הכרת תודה, לשפר את חייהם של מיליונים, אם לא מיליארדים, של אנשים ברחבי העולם. במשך כעשור, המרכז למדעי הטוב יותר, מספק כיסוי מתמשך של מדע הכרת תודה דרך אתר האינטרנט, ספרים, ואמצעי תקשורת אחרים. עכשיו, כחלק מהפרויקט, סיקור המרכז נפתח וולונטרית לטובת הציבור, מאפשרת לציבור הרחב להבין ממצאים חדשים מהמדע החדש של הכרת תודה ולהחיל מחקר זה על חייהם האישיים והמקצועיים;

2. הכרת תודה בדיגיטל – בסתיו 2012, השיק המרכז את  Thnx4.org, יומן מקוון המאפשר למשתמשים להקליט ולשתף את הדברים שעבורם הם מכירים תודה. מאמץ ייחודי מבוסס אינטרנט כדי לעקוב אחר ולקיים את הנוהג של הכרת תודה ברחבי העולם משמש גם מקור רב ערך של נתונים מדעיים על הכרת תודה: משתמשי Thnx4 יכולים לראות איך הכרת תודה לתרגול משפיע על בריאותם ואושרם, ותוצאות אלה גם יהיו זמינטת לקהילת המחקר, אם כי למשתמשים בודדים יש תמיד את האפשרות לשמור על הנתונים שלהם פרטיים. למעשה, Thnx4 מעניק לציבור ולחוקרים הזדמנות ללמוד מגמות בתרגול הכרת תודה, ויש לו את הפוטנציאל לספק תמונה גלובלית אמיתית של מצב הכרת תודה של כוכב הלכת שלנו.

ההשקה של Thnx4 זכתה לסיקור תקשורתי ניכר ולמשתמשים מעורבים מרחבי העולם; הניתוח שלנו של הסיבוב הראשוני של הנתונים הראה כי הפרוייקט האינטרנטי נתן דחיפה משמעותית לבריאות של המשתמשים ורמת אושרם. Thnx4 נפתח מחדש בקיץ 2014.

3. אירועים ציבוריים –  החל מ 2015, נערכים אירועים ציבוריים גדולים, המסייעים לגשר על פער הפרקטיקה המחקרית. אירוע זה יהיה פתוח לציבור וכלל החוקרים האקדמיים, כמו גם אנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש, מנהיגים רוחניים, ואחרים שרוצים ליישם את המדע של הכרת תודה על עבודתם ועל חיי היומיום.

עוד בנושא...

מיהו אדם מכיר תודה (ומהו אורח חיים של הכרת תודה) ביהדות ולפי המקורות
 אחד הדברים שאני מתמודד עימם כל בוקר, כל יום, במהלך היום, בעליות ובירידות של החיים זה "מיהו אדם מכיר תודה", אותו אחד או אחת שעובד...
היה טוב ולא ידענו כמה
המשפט שלך היכה בי. הולך איתי כל יום בימים באחרונים "היה טוב ולא ידענו כמה..". שלחתי לילדים, לליאת. ביקשתי שיעצרו דקה. 4 חודשים אחורה בזמן, שנסענו דרומה,...
מה ההבדל בין הכרת הטוב לאנשים להכרת תודה לאלוהים (ואיפה נכנסת הכרת תודה רוחנית)?
זה הולך להיות מעניין. אני עוסק הרבה בהכרת תודה אזרחית-חילונית ונשאלת השאלה איפה נכנסת הרוחניות, ומה ההבדל בין הכרת הטוב לאנשים להכרת תודה לאלוהים? שלושה...