בא מאהבה. בא מאפייה עם דבש.

בא מאהבה

"אז קבענו מחר ב 10".
 דקה לפני לא הכרנו.
למחרת היום, השיחה שלנו כבר קולחת. מתחילה בעסקים, גולשת לחיים וחזרה לעסקים. בשני שלאחר מכן, אני מכיר עוד את אורן. האיש בא עם אהבה. בכלל, אפייה באה מאהבה. מסתבר שגם עסקים. וזה השיעור הקצר שלקחתי ממנו ומעירית.

התכנסנו 15 אנשים בבית הספר לאפייה של אורן בקר, המקיים סדנאות שף על כל דבר שקשור ללחם, שמרים, עוגות ומאפים. אורן, קונדיטור-שף עם אישיות כובשת, נראה צעיר מגילו, יוצר מפגשי בוטיק וקורסים מקצועיים לאפייה פרקטית – בגובה העיניים. ברקע אבא נאמן ושותפה מטפלת, או ההפך. חמש אחר הצהריים, אחד-אחד או בזוגות, מגיעים אליו,  היישר מיום עבודה, עורך דין לנזקי גוף, מורה, מזכירה, חבר'ה צעירים, אימהות, סטודנט וחברתו.

ואז מתחיל הפלא. וואלה, זה קל לעשות בצק שמרים כשאתה מבין בחומרים.. יש לך בדיוק את הכמויות הנכונות, את המיקסר הנכון, ואת השיטה. אני אוהב שאורן אומר: "הכול לפי הסיסטם". סדר, כמויות ועבודה. יש מקום לרגש אבל לא גמישות. "רק בחלב או במים…מי שיודעות הכי טוב כמה נוזלים להוסיף אלו הסבתות, שעובדות מהבטן". ומייד מוסיף "אבל לכו על הסיסטם. תשתחררו מהפוביות".
לאט, האנשים מתחילים להשתחררגם הגלוטן. כמות הצחוקים באוויר גדלה.
הבצק על מכסה התנור, מתחיל לתפוח.
אורן משחרר את הניצרה, מנהל רומן עם הקהל, לש אותו.
אנשים מתחברים, גם הבצק מוכן. משתוקק למלית.
אני זוכר שאבא אומר ש"אין כמו לחם טרי". הוא אוהב להריח לחם ישר מהתנור. מוכן לוותר על כל תענוג למעט לחם טרי. ומרק.
מגש ועוד אחד של מאפים מעשי ידיהם יוצא בהכרזה גדולה. מתקרבים יחד, מתענגים.. 
באפייה כמו בעסקים, אמרנו. חייבים חזון ורוח התלהבות. תוכנית עסקית טובה או לפחות מתכון כלכלי, משאבים, כמויות יעדים, לבצע, ולייחל ללקוחות מרוצים.

ועם זאת, יש עוד משהו, שלא בהכרח חייבים באפייה, אבל מומלץ בגדול בעשייה (של עסקים). שותפים. אני רואה את עירית ואורן שיצרו את עצמם כשותפים, ושניהם, יש מאין, יחד באים באהבה לעסקים. לא רק לאפייה.
שותפות מגדילה אנשים. בעסק חדש כמו בכלל בחיים, והכרת תודה היא השמרים של שותפות.

אורן, עירית ושותפים מקימים זה שנתיים את החזון שלהם במתחם שרונה היוקרתי – מרכז קולינרי הכולל קונדיטוריית שף, מסעדת יוקרה ומרכז הדרכה לעולם האפייה. מעורר את הדמיון והרגש. 

תודה לבצק. תודה לריח. תודה למגע. תודה לחך.

פוסטים נוספים ב"תגיד תודה – על הכרת תודה והוקרה"
.

עוד בנושא...

מהי הכרת תודה? כפיות טובה מספקת את התשובה (חלק ראשון)
העיסוק של ימינו ב"הכרת תודה" מתעלם במידה רבה מההיפך שלה – להיות כפוי טובה. כתוצאה מכך, הכרת תודה כבר אינה ניתנת להפרדה ממבנים כגון הערכה...
המורשת המרגשת של תרגול התודה של דייוויד סטיינדל-ראסט
דייוויד שטיינדל-ראסט, דמות ידועה בתנועה העולמית לשיטות הכרת תודה, דגל זמן רב בכוח הטרנספורמטיבי של טיפוח הכרת תודה בחיי היומיום. מסעו, שחצה את תחומי המסורת...
הנפש הפצועה של הכרת התודה
הנפש פצועה. המילים בודדות. מתבלבלת עם כאב, וכעס, ובלבול. וחוזר. יש כאלו שנפשם לעד תבכה אובדן קרובים שנפשם מצולקת קהילות שליבן שרוט מבלים שגופם קפא....