טוני הלה. תיכון חדש (2)

הסטרט-אפיסטית הראשונה בישראל

כנס מחזורים זה הדבר הטוב ביותר שיכול לקרות, וגם מהגרועים שבהם. טוב, כי אין בעולם כמו אהבה של חברים מהכיתה, מה"צופים". החבר'ה של פעם. לפני חודשיים, חן הרים אליי טלפון. חן עמית ואני למדנו יחד ביסודי באותה כיתה ובתיכון בכיתות מקבילות. אני נכנס למסעדה, ואני רואה את אותן הפנים של חן. ה"בייבי פייס", רק מה, בעשירית שנייה, אני קולט "26 שנים". אצלו. ואצלי.

לכנס מחזורים של "תיכון חדש" באו רק חלק קטן מבני המחזור שלי. אני מחנה את האוטו ליד הבית של ההורים, וצועד בדרך הקבועה שלי, דרך גמו'סין. כשאני עובר את הרמזור בדרך חיפה, אני מתחיל להתרגש. אשכרה. אני שם עליי את התג ונכנס לתיכון. הקיוסק השתכלל למזנון, באולם שבו הופענו בהצגת סיום הכול בנוי ככיתות ויש אולם חדש, משוכלל. אה..כן, ונוסף הנוף של מגדלי אקירוב, מעל.

אז מה הטוויסט? מה שקיבלתי בכנס היה דיסק, ובו הסיפור של טוני הלה. שממנו הוקרן חלק קטן מהסיפור של האישה הגדולה הזו. והופתעתי.

טוני הלה היא הסטרט-אפ החינוכי הכי מבריק, לפני 75 שנה. בשנת 1937 הקימה עם אהרון ברמן את בית הספר תיכון חדש וניהלה אותו עד מותה בשנת 1964, ממחלת לב, שבה נאבקה שנים. האישה, ללא משקיעים או קרן הון סיכון, בטח בלי תמיכה של משרד החינוך פתחה מוסד חדשני, עם בידול ברור וגישה לא נתפסת. לתלמידים יש זכות בחירה. בסרט אלכס אנסקי איך "היא הרשתה לי להגיע ב 9 בבוקר כי ערב קודם הופעתי בהצגות", ועדה יונת, כלת פרס נובל לכימיה משתפת איך רצתה לפרוש מלימודי התיכון וטוני אמרה לה: "תלמדי כמה שתלמדי ובלבד שתישארי". ואריה מליניאק, ואוריאל רייכמן, ואיתן גרין ועוד אחרים מספרים איך היא קלטה את הראש שלהם, ונתנה להם פטורים על ימין ושמאל או שפשוט הבינה אותם.

הלה, הכניסה בפעם הראשונה בישראל מקצועות דוגמת תיאטרון וקולנוע וציור, ובתיכון חדש ייסדו את מקצועות הבחירה.

מספרים עליה, שלא היתה מלכת היופי אבל כשהיא הציגה את ונוס בכיתה, במבטא ייקה עמוק, כול התלמידים ראו בעיניי רוחם את היפה בנשים.

להלה לא היו ילדים משלה. היא ראתה בילדי אחותה ובתלמידיה הרבים את ילדיה, וכך גם התייחסה אליהם. היא הכירה את כולם בשמותיהם, דאגה לשלומם והקפידה להקנות להם ערכי מוסר לצד השכלה רחבה ומעמיקה. הלה הייתה מנהלת ומחנכת נאורה וליברלית, אך הקפידה גם על משמעת וכללי התנהגות.

את תיכון חדש היא לא הנפיקה בבורסה. עוד בין תלמידיה הידועים היו גם נשיאת בית המשפט העליון דורית בייניש, הסופרים יורם קניוק ואייל מגד, ראש מרצ חיים אורון, השר וראש העיר רוני מילוא, שר החינוך גדעון סער, אלוף אברהם אדן, אנשי אקדמיה, רוח ואנשי תקשורת ורבים אחרים.

והם ה"אקזיט" שלה.

עוד בנושא...

מהי הכרת תודה? כפיות טובה מספקת את התשובה (חלק ראשון)
העיסוק של ימינו ב"הכרת תודה" מתעלם במידה רבה מההיפך שלה – להיות כפוי טובה. כתוצאה מכך, הכרת תודה כבר אינה ניתנת להפרדה ממבנים כגון הערכה...
עיקר האדם. הודיה והכרת תודה ל 5 התיקונים של יאיר כספי
פגשתי את יאיר כספי לפני הרבה שנים. בספרים, בדבריו, בדמותו. הלכתי תמיד בדרכי, ותמיד השתוקקתי אליו. הוא מדבר ממני. קראתי את ספריו. חיפשתי את פניו...
האם אתה מוכן? עדיין לא, אבל אני רוצה להיות שובב!
וואלה, כל מה שהוא הבטיח – ימינה או שמאלה, קרה. אשכרה. "הוא" זה אבי (או בנש או "אביה" שזה קיצור של אבי ושל צביה), בקיצור...